اطلاعات

نمونه واقعی توضیحات مطرح شده در جلسه تبدیل ایده به طرح و در نهایت محصول

موضوع از این قرار است که یک نفر به عنوان صاحب ایده ای در زمینه گیاهان دارویی، به مشاوره متخصص و با تجربه علمی و عملی فوق العاده در سطح ملی و همچنین بین المللی مراجعه می کند و می خواهد با دریافت مشاوره و راهنمایی، ایده خود را به طرح و سپس به محصول نهایی جهت تجاری سازی تبدیل کند. به دلیل محرمانه بودن صحبت های صاحب ایده، تنها صحبتهای جناب مشاور آورده شده است.

توضیحات جناب مشاور در پاسخ به این سوال فرد مراجعه کننده که چگونه می توانم ایده ام را به شغل و درآمد تبدیل کنم: پروژه مشاوره که ما ارائه می دهیم، مرحله به مرحله هست، مثلاً برای یک سری از کارها مدت قرارداد را شما تعیین می­کنید که مثلاً ما می­خواهیم شش ماه، یک سال یا دو سال یا پنج ساله باشد. الان در این لحظه که در حال خواندن این نوشته می باشید، ما قرارداد پنج ساله داریم هم برای فرآوری، هم کشت و کار گیاهان دارویی فرقی نداره، قرارداد دو ساله هم داریم، قرارداد یک ساله هست، قرارداد شش ماهه و نه ماهه هم هست به این صورت که بستگی به نوع طرح، مثلاً یکی از افردا تأثیر فرمول دکلره­ی گیاهی را از ما خواسته است، فرمول دکلره گیاهی برای رنگ­های گیاهی که تولید می­کنند باعث تکمیل سبد کالاییشان خواهد شد، چون این افراد در کار حنا و رنگ های گیاهی هستند، این را از ما خواسته که قرارداد ببندند، زمان مورد نیاز، نه ماه لازم بود که بسته شود، از مرحله­ی اول که در واقع نوشتن فرمول تولید آن، آزمون و خطای آن و بعد آزمایشگاه و در نهایت چیزی که ما تحویل آنها می­دهیم آن فرمول نهایی است که تایید شده­ی آزمایشگاه است، سپس وارد مرحله­ی بعدی می­شویم که ثبت است، یعنی تجاری سازی و اخذ مجوزهای مربوط به آن.

یا مثلاً قراردادی بوده است که مثلاً چهار ماهه برای تصحیح فرمول­های کرم بوده است، طرف کرمی درست کرده است، کرم حلزون و می­گوید این کرم دارای بوی نا مطبوع است و بوی آن مخصوصاً خانم هایی که می­خواهند بر روس صورتشان استفاده کنند آزار دهنده هست، برای همین تصحیح فرمول خواسته، ما می­توانیم برای شما طبق چیزی که گفته­اید مشاوره و راهنمایی کنیم. ما نیاز داریم به یک قرارداد با مدت معین، یعنی ما از مرحله­ی اول تا آخر آن موضوع قرارداد به شما مشاوره می­دهیم، همچنین دیگر شما لازم نیست بابت هر جلسه حضوری، آنلاین و یا تلفنی هزینه ای پرداخت کنید، یک هزینه­ای پرداخت می­کنید بابت مشاوره مثلاً در طول دو سال، می­توانید در طول دو سال تعداد جلساتی هماهنگ کنید مثلاً هر ماه  دو یا سه مرتبه حضوری یا تلفنی. ما برای افرادی که مشاوره می­دهیم یک سیستم تحت وب داریم همراه با اپلیکیشن، مثل کارتابل اداره­ها، به این ­صورت در ارتباط هستیم، یک تقویم برای شما تعریف می­شود که رویداد­ها را ما تعریف می کنیم یا فایل را برایتان می­فرستیم و می توانید مشاهده و همچنین روند مراحل را پیگیری نمایید. در عین حال به غیر موارد ارتباطی گفته شده، ما از طریق واتساپ هم در دسترس شما هستیم. این سیستم نرم افزار تحت وب در واقع برای آن است که کار هایمان ثبت و ضبط می­شود، بعد از یک ماه یا یک دوره مشاوره، یک گزارشی میبینیم از لیست فعالیت ها و عملکردهای شما، ببینیم چه کار­هایی پیشرفت کرده و چه موردی بوده که بایستی بیشتر روی آن کار کرد، همپنین خودتان چقدر پیگیر بوده­اید. در عین حال ما برای شما پوشه­ی فیزیکی هم داریم و اطلاعات جلسات را می­نویسیم، صحبت هایی که شده و سایر فعالیت های مرتبط را ثبت می کنیم.

مراحل کار برای پروژه شما مختلف هست و هزینه های دارد و اگر یک موقع هزینه ی تهیه ی مواد لازم، هزینه ی سفر، هزینه ی آزمایشگاه، هزینه های طرح نویسی و غیره را در بر داشت، جدا از هزینه مشاوره هست و بایستی مد نظر قرار دهید.

 یک­سری وام هم در این بین به شما معرفی می کنیم، وام هایی که ممکن است بانک ها  یا مراکز مختلف در طول سال تصویب کنند. اگر بخواهید ثبت اختراع انجام بدهید ما ابتدای کار این را پیشنهاد نمیدهم چون معمولاً افرادی که ثبت اختراع انجام می دهند، تا چند ماه بعد حتما باید مجوز بگیرند و تولید کنند که معمولاً نمی توانند و ممکن نیست، در آن صورت احتمال ثبت پروژه خیلی پایین می آید. بهترین کار این هست که برای تجاری سازی پله پله جلو برویم. جاهایی که ما به شما معرفی می کنیم معتبر است، مثلاً ما حتی در لوگوسازی و برندسازی افراد معتبری را می شناسیم که جهت سهولت کار شما، خدمتتان معرفی می کنیم.

اول کار نیاز به کارگاه ندارید، ما به شما می­گوییم که از کجا باید استارت بزنید و مثلاً می گوییم که یک سری مراکز هستند که این ها از ایده های نو و خلاق حمایت می کنند، شما اول یک پروپوزال می­نویسید که می گویید ما کی هستم؟ تیم ما چه کسانی هستند؟ و محصول ما چه چیزی هست؟ چرا این محصول خوبه؟ همین صحبتی که با ما داشتید الان این رو روی کاغذ میبرید. حالا اشخاصی را ما داریم که طرح بنویسند اما خب لازم هست که همین توضیحات شما را به مطلب علمی تبدیلش کنند ؛ یعنی درواقع آن چیزی که داورها می­پسندند و تایید می کنند.

 زمانی که این تبدیل انجام شد، ما تیم شما را کامل می کنیم و جایی که نیاز به نوشته شدن نام مشاورین علمی است، اسم مهرداد امیدسالاری نوشته می شود و خب این باعث میشه که در زمینه ی گیاهان دارویی از این لحاظ مطمئن بشوند که تیم قوی و خوبی دارید، چون جاهایی که کار می­کنیم فراوانند، مراکز گوناگونی در سراسر ایران، و این جاها اومدن به تمام افرادی که معرفی کردیم یک دفتر ، کامپیوتر و تلفن دادن و در حد ماهی 100 تا 200 هزار تومان هم اجازه ازشون می گیرند. ولی خیلی هاشون الان وام های بلاعوض تا سقف 10 میلیون تومان و وام های کم بهره در حدود 30- 40 میلیون تومان که می­گیرند و وام های صندوق های پژوهش بالای 300 میلیون تا 10 میلیارد تومان که اخذ می کنند.

یک نفر از افراد که حکیم هستند، ایشان یک فرمولی دارند که شاید چندین سال دنبال ثبت این فرمول بوده اند، الآن به ما گفته و توانستیم ثبت کنیم.

این خیلی عالی و مهمه که شما به کار خود عشق و علاقه داشته باشید. اینکه شما به این نتیجه رسیدید که بحث گیاهان دارویی را می توانید اقتصادی و تجاری سازی نمایید خیلی خوب هست و هیچ وقت برای موفقیت دیر نیست.

مشاوره ما مختلف هست، یک قسمت آن بازاریابی هست که بگوییم که محصول شما با چه استانداردی وارد بازار شود؟ ما این را استانداردسازی می کنیم، ما می آییم با محصولات پرفروش بازار، حجم و قیمت محصول را مقایسه کرده و این خصوصیات را باید به محصولتون اضافه کنید و یک سری خصوصیات رو هم کم کنید. پس ببینید در واقع محصول شما تصحیح میشه. در زمینه برندسازی، کلمه های خاص با معانی مرتبط برای لوگوسازی به شما پیشنهاد می دهیم.

ما سعی می کنیم تمام هزینه های شما حداقل. در هر ایده و طرح همیشه می گوییم که مهمترین چیز، در درجه اول خود شما هستید و اینکه شور و اشتیاق دارید خیلی خوبه و تا آخرش هم همین باشه، ما هم سعی می کنیم تجارب و علم خود را در اختیارتون  قرار دهیم. سعی کنید امیدوار باشید، چرا که کار نشد نداره.

هرچیزی توی دنیا دو بار ساخته میشه، یک بار در ذهن و یک بار به صورت فیزیکی، الان شما این ایده رو در ذهنتون ساختید و ما داریم با هم این رو می سازیم و پروسه که جلو رفت، آن چیزی که در ذهن شما بود، روی میز قرار می­گیره. شما از پیشرفت کار، مطمئن باشید چرا که ممکنه شما این مراحل را طی نکرده باشید، ولی ما به عنوان مشاور برای افراد زیادی این مراحل را طی کرده ایم.

مراحل را مرور کنیم، به ترتیب شما ایده دارید، پروپوزال نوشته می شود و طرح نگارش می شود، تصویب شده، دفتر کاری خواهید داشت، نامه نگاری کرده و آزمایشگاه در شرایط استاندارد برای تولید محصول می گیرید و اینطوری می توانید پیش بروید. زمانی که شما خواستید مجوز بگیرید، باید خط تولید شما به صورت کارگاه یا کارخانه باشد. که اون موقع از شرکت هایی که خط تولید دارند و اجاره می دهند استفاده می کنیم یا اینکه برای خود شما مشاوره راه اندازی کارگاه می دهیم. آن زمان می توانید مجوزهای لازم از جمله سیب سلامت را دریافت نمایید. از تمام این مراحل مانند چشم بر هم زدنی عبور خواهید کرد و محصولتان در بازارهای داخلی و خارجی به خوبی فروش خواهد رفت.